Šilumos siurbliai: kaip pasirinkti?

Namams

Šilumos siurbliaiVienas iš ekonomiškiausių šildymo įrenginių – šilumos siurblys. Tai energiją taupanti alternatyva krosnims, dujiniam šildymui ar elektriniams prietaisams. Šilumos siurbliai šaltuoju metų sezonu padeda šildyti orą.

Siurblys vienoje vietoje sugeria šiluminę energiją ir perkelia ją į kitą. Šiuo atveju – šilumą sugeria iš aplinkos oro ir perduoda patalpos orui. Šildymo sezono metu šilumos siurbliai perkelia šilumą iš atvirame ore esančio vėsaus oro, ir atvirkščiai – norint patalpas vėsinti, šilumos siurbliai patalpoje esantį šiltą orą perduoda į aplinką.

Šilumos siurbliai skirstomi į geoterminius, oras–vanduo ir oras–oras šildymo siurblius. Geoterminių, kitaip vadinamų žemė–vanduo, šilumos siurblių veikimo principas pagrįstas pastovios geoterminės energijos, kuri nepriklauso nuo oro temperatūros lauke, naudojimu. Šilumos siurbliai oras–vanduo iš lauko oro gautą energiją verčia į šilumą, kuri kaitina vandenį, naudojamą šildyti patalpoms ir vartoti buityje. Šilumos siurbliai oras–oras perduoda šilumą arba šaltį tiesiogiai patalpų orui.

Oras–vanduo šildymo sistemą rekomenduojama įsirengti standartinio išplanavimo su daug atskirtų erdvių namuose ar butuose, kadangi ji gali šildyti daug patalpų vienu metu, tačiau jeigu yra viena pagrindinė patalpa, tuomet oras–oras sistemą žymiai pigiau, taip sutaupote ant įrangos kainos, degimo kaštų.

Oras–žemė šildymo sistemos kaštai didesni, tačiau mažos eksploatavimo išlaidos, kadangi naudojama gana pastovi žemės ar vandens temperatūra. Ar tokį siurblį verta įrengti, priklauso nuo gyvenamosios vietovės ir kraštovaizdžio sąlygų. Svarbu paminėti, kad vanduo–vanduo arba gruntas–vanduo šilumos siurbliai tinkamesni naudoti šaltesnėse klimato zonose, nei šilumos siurbliai oras–oras.

Renkantis šilumos siurblio sistemą, svarbu įvertinti patalpos dydį, viso statinio arba gyvenamojo namo išplanavimą ir kitus svarbius aspektus.