Kaip greičiau išgyti po kaulo lūžio?

Medicina ir sveikata

Kaulai yra kiečiausi jūsų kūno audiniai, tačiau stiprus smūgis gali sukelti lūžį. Kiekvienais metais visame pasaulyje įvyksta apie 178 milijonai kaulų lūžių, nes iš tiesų kaulas gali lūžti kiekvienam žmogui įvairiais būdais. Kaip greitai lūžęs kaulas gali išgyti, priklauso nuo kaulo vietos, tipo ir sunkumo, taip pat nuo jūsų amžiaus ir sveikatos. Kitas veiksnys yra tai, kiek laiko užtruko gydymas dėl lūžio – kuo greičiau galėjote kreiptis į gydytoją dėl lūžusio kaulo, tuo geresnė jūsų prognozė. Juk kauliniai audiniai pradės greitai gyti kartu (kol lūžusios skeveldros liečiasi ir nebus atskirtos), o jūs nenorite, kad kaulas gytų kreivai.

Pakalbėkime apie kai kuriuos būdus, kuriais galite paspartinti lūžusio kaulo gijimą

Kaulų gijimo procesą sudaro trys persidengiantys etapai: uždegimas, kaulų gamyba ir kaulų remodeliavimas. Uždegimas dažniausiai prasideda po lūžio. Tada kraujo krešėjimas suteikia struktūrinį stabilumą naujam kaulo formavimuisi lūžio vietoje. Kaulų susidarymas yra tada, kai lūžio vietoje susidaro medžiaga, vadinama minkštuoju nuospaudu, pakeičiančia kraujo krešulį. Tada kaulo remodeliavimas gali užtrukti kelias savaites ar mėnesius, kad susidarytų naujas kaulas ir atkurtų buvusią formą. Tai yra tada, kai minkštasis nuospaudas tampa kietu. Lietuvių ortopedijos chirurgų akademijos duomenimis, lūžusių kaulų gijimo laikas priklauso nuo paciento amžiaus ir lūžio tipo bei vietos. Kaulo lūžio gijimo laikas paprastai svyruoja nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių arba ilgiau, jei sulaužytas kaulas.

Metodai, kaip pagreitinti lūžusio kaulo gijimą. Yra keletas veiksnių, kurie gali padėti pagreitinti lūžusio kaulo gijimą:

Imobilizacija

Lūžusių kaulų fragmentų laikymas vietoje yra esminis veiksnys, palengvinantis greitą ir saugų gijimą. Daugeliu atvejų uždedamas gipsas, kad kaulų fragmentai būtų tiesūs ir kartu. Jei lūžis sudėtingas, gali prireikti operacijos – tokiu atveju gali būti naudojami varžtai, plokštės ir (arba) laidai, kad kaulų fragmentai būtų tinkamoje vietoje, kol jie gyja. Taip pat tai gali būti įtvaras, kaip pavyzdys įtvaras riešui.

Mityba

Remiantis neseniai atliktu tyrimu, tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas gali turėti įtakos laikui, per kurį lūžęs kaulas užgyja. Vitaminai ir mineralai, tokie kaip kalcis ir vitaminas D, yra labai svarbūs kaulų sveikatai, todėl patariama valgyti maistą, kuriame gausu šių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, pieno produktus, žalias daržoves, menkių kepenų aliejų ir kiaušinius.